Premiera serii 5000
Podczas targów CES 2025 NVidia ogłosiła wprowadzenie nowej generacji kart graficznych w architekturze NVIDIA Blackwell. Jak nowa, topowa karta RT5090 będzie się sprawdzała w grafice 3D? Skupimy się na jej potencjalnym zastosowaniu w zakresie fotorealistycznej prerenderowanej grafiki 3D z lekkim pominięciem gier komputerowych 🙂
Nowe vs stare
Na samym początku rzuca się w oczy wyraźnie większa dysproporcja pomiędzy parametrami karty RTX5090 i RTX5080. Większa niż w przypadku poprzedniej generacji kart RTX4080 i RTX4090. W naszych doświadczeń wynika, że w większości przypadków karta RTX4090 była 10-20% szybsza od RTX4080. Jej największą przewagą była znacznie większa ilość pamięci GDDR wynosząca 24Gb względem 16Gb w RTX4080. Niemniej przy mniej wymagających scenach RTX4080 radzi sobie bardzo dobrze.
Pamięć GDDR
Karta RTX5090 będzie posiadała aż 32Gb pamięci GDDR7 podczas gdy RTX5080 pozostanie przy 16Gb, tak jak jego porzednik. W obu przypadkach pamięć ma mieć znacznie większą przepustowość. RTX5090 ma osiągać 1792 Gb/s podczas, gdy poprzednik osiągał 1008 Gb/s. Jest to duży wzrost, ale generalnie, od serii 1000 NVidia przywyczaiła nas do podwajania osiągów swoich topowych kart z generacji na generację.
RTX5070 = RTX4090 ?
Osiągi karty RTX4090 ma teraz uzyskiwać karta RTX5070. To dobry wynik, jeśli się potwierdzi ponieważ RTX5070 będzie zużywał znacznie mniej prądu. Naszym zdaniem to porównanie może okazać się właściwe, ale w przypadku gier. Przy zastosowaniach profesjonalnych musimy jeszcze nieco poczekać i potestować. Przypuszczamy, że jednak RTX4090 może mieć przewagę nad RTX5070. Ogromny wpływ na skuteczność nowej generacji będzie miał stopień wykorzystania ich funkcji przez oprogramowanie do grafiki 3D. Dlatego ich pełen potencjał odkryjemy dopiero za jakiś czas.
RTX5090 w AI
Dopiero co pisaliśmy nasze porady na temat komputera dla grafika 3D i wspominaliśmy o kierunku w jakim idzie rozwój PC ze szczególnym uwzględnieniem obliczeń AI. Parametry nowej generacji kart NVIDIA zdecydowanie potwierdzają ten kierunek. Karta RTX5090 ma wykonywać 3352 biliardy operacji AI na sekundę. RTX4090 wykonywał 'tylko’ 1321 biliardów operacji na sekundę. Na ten moment ciężko przesądzać jaki ta zmiana będzie miała wpływ w popularnych rendererach takich jak Vray, czy Corona. Ich wykorzystanie rdzeni AI jest w tym momencie niewielkie. Niemniej, mogą znaleźć zastosowanie przy wizualizacjach interaktywnych z wykorzystaniem sinika Unreal lub innych narzędzie np. od Chaos Group. Rdzenie do obliczeń AI są już coraz lepiej wykorzystywane przez programy do symulacji np. cząsteczek.
DLSS4 jest jednym z najgłośniej reklamowanych parametrów i ma pozwolić na generowanie dodatkowych 3 klatek na podstawie jednej zwieszając znacznie ilość klatek/s w grach komputerowych.
Aktualnie renderer Autodesk Arnold oraz Vary wykorzystują układy do ray tracingu i odszumiania i to w nich na początku będziemy mogli doświadczyć mocy nowych układów. Wsparcie w zakresie wykorzystania układów AI zapewnią programy od firmy Adobe, oczywiście w zakresie wybranych funkcji. Możemy się spodziewać dużo szybszego renderingu materiału Video (np. w Adobe Premiere Pro) dzięki wykorzystaniu Encodera NVENC szóstej generacji. W karcie RTX4090 ma by NVENC ma być potrojony.
Zużycie prądu
Przy zastosowaniach profesjonalnych bardzo ważny jest stosunek wydajności do kosztów eksploatacji. Karty takie najczęściej pracują 24/7 i zużywają KW energii elektrycznej. W przypadku karty RTX5090 spełniają się prognozy zużycia bliskie 600W. Oficjalnie karta ma zużywać 575W w piku, czyli podczas maksymalnego obciążenia. Generacja 4000 mimo oficjalnie wysokiego zużycia prądu pozwalała na całkiem skuteczne i bezstratne zdławienie apetytu karty. Mamy egzemplarze 4090, które ze średnim zużyciem schodzą wyraźnie poniżej 300W. To jednak nie oznacza, że możemy zastosować słabszy zasilacz. Mówimy o średniej wartości. Jak to będzie w przypadku 5090? zobaczymy 🙂 Liczymy, że podobnie 🙂
Konkurencja
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie, w najwyższym segmencie Nvidia będzie klasą sama dla siebie. ATI już teraz zapowiedziało skupienie się na segmencie średnim, gdzie bardzo dobrze sobie radzi, a ich karty notują bardzo dobry stosunek wydajności do ceny. Intel dotąd nie posiadał karty z topowego segmentu. Słabo radzi sobie także w średnim. To wszystko prowadzi nas do ostatniego punktu niniejszego artykułu…
Cena
Nie ma konkurencji, cenę dyktuje producent. Będzie drogo, ale nie drożej niż dotychczas i nie przy każdej karcie.
Zapotrzebowanie na karty do kopania kryptowalut, zawirowania z dostawami podczas Covid, problemy z produkcją i stabilnością generacji 3000. To wszystko przyzwyczaiło nas już do tego, że karty w najwyższego segmentu kosztują powyżej 10tys. zł. Najmocniejszy RTX5090 ma kosztować 10299zł.
Znacznie lepiej cenowo prezentuje się karta RTX5080, która jest o połowę tańsza. Może się ona okazać bardzo dobrym wyborem dla mniej wymagających entuzjastów 3D i realizacji mniej wymagających scen. Zobaczymy tylko jak będzie z dostępnością. Przy serii 4000 były z tym duże problemy i ceny kart RTX4090 poszybowały na długi czas ponad 15tys. zł.
Zainteresowanych odsyłamy do oficjalnej strony Nvidii poświęconej nowej generacji.