Na przestrzeni ostatnich +20 lat pracowaliśmy na kilkunastu generacjach komputerów, stacji roboczych, stacji renderujących. Spróbujemy Ci podpowiedzieć, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego komputera do grafiki 3D. Pracowaliśmy zarówno na dedykowanych stacjach do grafiki 3D np. od firmy HP albo Dell, jak i na własnych, dopasowanych konstrukcjach. W ostatnich latach wykorzystujemy zarówno jedne, jak i drugie.
W jakim programie pracujesz, albo zamierzasz pracować?
Na początku musimy sprecyzować na jakim oprogramowaniu ma pracować komputer? Niektóre programy do 3D mają swoje preferencje, np. zapotrzebowanie na procesor, pamięć RAM, albo kartę graficzną. Warto wziąć pod uwagę te elementy przy dalszych wyborach.
Uniwersalny komputer do grafiki 3D – jakie powinien mieć cechy
Pamięć, pamięć, pamięć
Programy graficzne potrzebują bardzo dużych ilości pamięci i często się do niej odwołują. Dlatego zaopatrz się w dużą pojemność pamięci RAM i karty graficznej. Jeśli masz do wyboru: szybsza pamięć, czy większa pojemność to zwykle lepszym wyborem będzie większa pojemność. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, pamiętamy o programach, z których zamierzamy korzystać i potencjalnej ilości pamięci, którą będą wykorzystywać. Jeśli pracujemy na scenach, które alokują do 64Gb RAM to nie kupujemy 128Gb. Wtedy lepiej pójść w szybkość pamięci i timingi. Równie ważna jest pamięć karty graficznej.
Balans
Procesor, RAM, karta graficzna powinny być tak dobrane, aby w pełni wykorzystywały swoje możliwości. Nie ma sensu inwestować w drogą kartę graficzną, gdy wąskim gardłem będzie np. procesor, kiepska płyta główna albo zbyt mała ilość pamięci.
Zasilacz
To jeden z ważniejszych aspektów całego komputera. Bez stabilnego zasilania nie ma mowy o stabilnej pracy jednostki. Zaopatrz się w dobrej jakości, markowy zasilacz. Warto, aby był przewymiarowany w stosunku do planowanego zużycia komponentów. Przykładowo, jeśli mamy max. pobór podzespołów szacowany na 600W to celujemy w zasilacz 850W, albo większy. Warto zwrócić uwagę na efektywność prądową takiego zasilacza, komputery do grafiki zwykle pracują w przy dużych obciążeniach. Odpowiedni zasilacz zaoszczędzi nam nerwów i dodatkowych kosztów.
Szybkie dyski
Obecne sceny 3D są zwykle bardzo duże i nawet automatyczna kompresja wiele nie zmienia. Warto zaopatrzyć się w dysk na projekty, najlepiej możliwie szybki SSD. Dobrze jeśli jest oparty na interfejsie PCIE. Osobny dysk warto mieć na backup i archiwum projektów.
Karta Quatro czy RTX?
To zależy. W przypadku takich programów jak 3D Studio Max karty RTX sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w codziennej pracy jak i renderingu. W programach CAD warto pomyśleć o Quatro. Quatro daje większe możliwości jeśli chodzi o pojemność pamięci GPU oraz zużycie energii. Jest to bardzo istotne jeśli zamierzamy na takiej karcie renderować. Nvidia Quadro ma zwykle lepiej dopracowane sterowniki, ale nie jest to regułą. Dobrze jest sprawdzić kompatybilność karty i sterowników z aktualna wersją oprogramowania 3D.
Wydaje chłodzenie
Obok zasilacza jest to jeden z ważniejszych elementów wpływających na stabilność jednostki. Warto przewymiarować chłodzenie i zapewnić obudowę z jak najlepszą wentylacją. Nasza rada: wentylatory na górze obudowy (tzw. kominowe). Techniki chłodzenia obudów są różne i napisano o tym tony tekstów. Nasze doświadczenia wskazują, że najlepiej zaciągać chłodne powietrze z dołu, a wyrzucać górą obudowy. Jeśli składacie jednostkę samodzielnie to warto zwrócić na to uwagę i dobrać odpowiednią obudowę, która daje takie możliwości. Zakładamy duże, minimum 12cm wentylatory. Im większy wentylator, tym mniejsze obroty i mniejszy hałas. Nasze ulubione wentylatory to be quiet! Silent Wings 4 120mm i 140mm.
Mam za małą wiedzę techniczną, chcę kupić gotowy zestaw
W takim przypadku warto wziąć w/w uwagi i wybrać gotowy sprzęt. Nie chcemy tutaj nikogo reklamować, ale możemy zdradzić, gdzie go kupujemy i kto nam w tym doradzał. Najdłużej w zakresie sprzętu współpracujemy z firmą Procad. Mają bardzo fachowe doradztwo i możliwość przetestowania sprzętu.
To ostatnie jest bardzo ważne, kilka razy uniknęliśmy naprawdę złych wyborów. Raz o mało nie kupiliśmy monitorów w rozdzielczości 4K o przekątnej 24”, które słabo sprawdzały się w pracy i (w tamtym czasie) ta rozdzielczość nie była właściwie wspierana przez nasz soft. Innym razem kupilibyśmy zwyczajnie za duże monitory 32”, a jeszcze innym razem zły laptop, który miał dawać możliwość renderingu klatek poglądowych u Klienta bez możliwości podpięcia do źródła prądu. Okazało się, że najmocniejszy laptop, który chcieliśmy kupić renderuje bardzo szybko, ale tak prędko zużywa baterię, że wyrenderuje max. 2 klatki w pełnej rozdzielczości na jednej baterii. Postawiliśmy na słabszą maszynę, ale która na jednej baterii renderuje 4,5 klatki. Taki nieoczywisty wybór. Nie zawsze to co szybsze i droższe będzie właściwie spełniało Wasze potrzeby. Warto testować. Procad organizuje coroczne targi Procad Expo, na którym zawsze dostępny jest aktualny sprzęt i osoby, które mogą Wam doradzić.
AI w komputerze do grafiki 3D
Szybki rozwój AI i jego wykorzystywanie w programach do 3D pozwala zakładać, że coraz bardziej istotne będzie stawało się hardwarowe wsparcie AI. Takie rozwiązania oferuje już teraz Nvidia, zwłaszcza w obrębie kart Quadro, a w tym roku do gry wchodzi Intel ze swoimi procesorami Core Ultra. Póki co, programy do 3D jeszcze nie korzystają z tych dobrodziejstw w takim stopniu, aby wpływało to na wybór tego, czy innego sprzętu. Być może zmieni się to w kolejnym roku. Wtedy zaktualizujemy w/w cechy komputera dla grafika 3D 😉
Pisaliśmy także o manipulatorach i AI, zapraszamy do lektury: