Dynamiczny rozwój AI w ostatnich latach wpływa na wiele branż; medycynę, projektowanie, prasę, automatykę. Także na grafikę komputerową. Czy obrazy generowane przez AI będą w stanie zastąpić pracę grafików 3D?
Kiedyś, (w dużej mierze) TAK.
A obecnie?
Do czego obecnie wykorzystujemy AI w grafice 3D?
Automatyzacja rutynowych czynności
Grafika 3D to zestaw żmudnych i czasochłonnych czynności, które człowiek musi wykonać, aby osiągnąć zamierzony efekt w postaci finalnego renderu, czy modelu 3D. AI pozwala na łatwą i efektywną optymalizację takich procesów jak retopologia, proste modelowanie, scattery, tworzenie tekstur, scen proceduralnych.
Rendering
AI jest coraz częściej wykorzystywane przez silniki renderujące np. do lepszej symulacji oświetlenia, efektów cząsteczkowych. Testujemy także nowe rozwiązania pozwalające na symulację obiektów, np. tekstyliów. Efektem jest szybszy, dokładniejszy i bardziej realistyczny rendering, a co za tym idzie, szybsze dostarczanie materiałów do Klientów.
Postprodukcja i montaż filmów
Narzędzia, które wykorzystujemy do postprodukcji takie jak Photoshop, czy Lightroom mają coraz więcej wbudowanych funkcji AI np. do wycinania obiektów, upscalingu, automatycznej korekty kolorów, aż po prosty montaż materiału animowanego.
Inspirowanie
AI generuje obrazy i projekty na podstawie różnorodnych danych, co umożliwia szybkie prześledzenie wielu opcji i koncepcji. Dla grafików jest to źródło inspiracji, które pozwala eksplorować nowe kierunki twórcze i wybierać najlepsze pomysły spośród szerokiego wachlarza możliwości.
Prototypowanie
Sztuczna inteligencja pozwala na generowanie wstępnych projektów w zaledwie kilka minut. Graficy mogą wykorzystać te wyniki jako punkt wyjścia do dalszej pracy.
Ograniczenia AI
AI działa w oparciu o zbiory danych i wzorce, ale nie ma zdolności do tworzenia unikalnych, wizjonerskich projektów. Grafika 3D to sztuka, w której często liczy się intuicja i artystyczne podejście. Niebagatelną wartość ma także komunikacja z drugim człowiekiem, która pozwala na zapoznanie się jego potrzebami.
Problemy z dokładnością i odwzorowaniem
W przypadku obrazów generowanych przez AI często pojawiają się problemy z prawidłowym zrozumieniem przez model tego, co chcemy uzyskać. Efekty są losowe, choć (trzeba przyznać) często bardzo ciekawe i inspirujące. Zwłaszcza w kontekście obrazów przedstawiających budynki i wnętrza, AI ma jeszcze wyraźne problemy z dokładnością odwzorowania tekstur, cieni i przestrzeni. Słabo wypada także logiczne rozmieszczenie wielu obiektów. Nie wnikając w kwestie techniczne, są to wyraźnie mniej lub bardziej estetyczne zlepki istniejących pomysłów, na których model został wytrenowany. Dużo lepiej AI radzi sobie z generowaniem postaci, także tych fotorealistycznych. Często trudno odróżnić postać generowaną przez AI od prawdziwego zdjęcia. Można zatem oczekiwać, że także w tych słabszych obszarach AI wkrótce pójdzie do przodu.
Losowość obrazów generowanych przez AI
Przy obecnych generatorach obrazów musimy w dużej mierze zdać się na to, co AI nam zaproponuje. Możliwość modyfikacji wygenerowanego obrazu jest jeszcze bardzo ograniczona.
Brak kreatywności
Obecne AI to wytrenowane modele, zbiory danych i wzorce. Aktualnie AI nie ma zdolności do tworzenia unikalnych projektów, bez artystycznego podejścia. Nie mają świadomości artystycznej i zdolności do innowacyjnego myślenia.
Kwestie prawne własności intelektualnej
Bardzo często podnoszonym w środowisku grafików tematem jest kwestia tego, na jakich materiałach są szkolone modele AI i na ile firmy, które to robią mają prawo do wykorzystywania czyjejś własności intelektualnej. Temat jest bardzo dynamiczny, zajmują się nim między innymi instytucje EU. Nie jesteśmy prawnikami więc w tej kwestii nie będziemy się wypowiadali.
Gdzie AI już teraz w pełni potrafi zastąpić grafika 3D?
Projektowanie powtarzalnych przestrzeni
Widzimy dużą szansę w wykorzystaniu AI przy projektowaniu wnętrz. Przykładowo, wizualizacje kuchni czy łazienek to dość schematyczne projekty, w których AI może łatwo i szybko zaproponować ciekawe aranżacje, dając Klientowi szereg ciekawych opcji do wyboru. Wyraźnie widać, że tego typu konfiguratory zaczynają zdobywać coraz większą popularność i działają coraz lepiej. AI potrafi nieźle brać pod uwagę ergonomię i uporządkować strefy w kuchni.
Co dalej z grafikami 3D?
Naszym zdaniem na AI w grafice 3D warto postrzegać jako szansę, ułatwienie i kolejny etap rozwoju. Narzędzie, które odciąża grafików 3D z monotonnych zadań pozwalając skupić się na pracy artystycznej. Na ten moment AI nie jest w stanie zastąpić ludzkiej kreatywności, intuicji i zdolności do tworzenia projektów dostosowanych do potrzeb Klienta. Dzięki AI będziemy mogli bardziej skupić się na pracy artystycznej, koncepcyjnej bez konieczności tracenia czasu na kwestie techniczne.
Zapraszamy do lektury innego naszego artykułu: